Scrap Café

... scrapbook je víc než jen fotoalbum

Editorial


Vítejte na stránkách věnovaných SCRAPBOOKu.
Scrapbook je nejen skvělý koníček, hobby, které vás pohltí. Je to i způsob jak přehledně srovnat vaše fotografie, jak potěšit své blízké netradičním dárkem a v neposlední řadě je to relaxace. Jak říká kamarádka Roberte: "Neberu prášky! Scrapuju!" ;o)

Lenka

Aktuální články

RSS

RSS

Online Monitor

Na tento web zavítalo zatím kreativních čtenářů. Právě je online .

° Tipy a triky

Texty

Ne každá stránka alba potřebuje nějaký komentář, někdy stačí pouze nadpis nalepený z vysekaných písmen nebo samolepek anebo napsaný ručně.
Pokud ale nestačí titulek, je třeba dopsat text. Kam s ním? A jak ho zakomponovat do našich stránek?
Pokud máte hezký rukopis, je to plus. Jestli ne, pak je tu možnost psát si texty v počítači a následně si je tisknout na papír, který se barevně hodí k vašim stránkám.

Aby text nebyl fádní, snažíme se ho různě ozdobit, ozvláštnit, aby nebyl jen strohým textem, ale především dalším zajímavým doplňkem v našem albu.


Obrázek 1

Text natiskneme nebo napíšeme po jednom nebo dvou slovech na různé druhy a barvy papíru. Z takto připravených proužků lepíme text.
Připravíme si rámeček, který bude ladit s proužky textu, přilepíme ho na stránku tam, kde chceme mít text a lepíme do něj (i přes něj)  proužky papíru. Ne na každém proužku musí být nějaké slovo. Klidně nalepíme i proužek prázdný anebo s našitým knoflíčkem a stužkou a korálkem... Další drobností je, že z papíru můžeme vystřihnout i kolečko a do něj pak vepsat další slovo nebo počáteční písmeno a narušit tak pravidelnost proužků.
Před nalepením nebo i po nalepení můžeme také některé proužky na okraji prošít bavlnkou.

Obrázek 2

Tužkou si předkreslíme spirálu (šneka), nemusíme se snažit být přesní. Naopak - hand made přeci neznamená, že dílko bude naprosto přesné a dokonalé, má jít o originál, ruční výrobu, ne přesný prefabrikát, stejný se stovkou jiných.  Do spirály si pak předepíšeme text. Vše obtáhneme fixkou nebo gelovým perem. Umíme-li různě měnit písmo, měníme ho. Psací, tiskací, malé, velké...

Obrázek 3

Naprosto jednoduchý ale stoprocentně efektní text. Jde o proužky z obyčejného bílého kartónu, podobně široké, ale klidně různě dlouhé. Jejich okraje obarvíme fixem nebo inkoustem či křídou. Proužky lepíme vedle fotky, pod fotku, přes fotku... Lépe vyniknou, je-li jich několik pod sebou, každý trochu nakřivo (jeden nalevo, druhý napravo...). Před přilepením je také na okrajích můžeme prošít bavlnkou anebo přišít knoflík, korálek...
Text si můžeme napsat na počítači, vytisknout a teprve potom stříhat proužky.

Obrázek 4

Text píšeme na kartičku z papíru, ale jednotlivá slova (název hradu, jméno osoby, nebo slovo, které chceme zdůraznit) zvýrazníme tím, že je napíšeme na kontrastní papír a nalepíme nebo našijeme do textu (klidně i nakřivo). Kartičku pak připevníme na stránku průchodkami nebo svorkami nebo přicvakneme kancelářskou sešívačkou.

Obrázek 5

Malý turistický průvodce nebo deníček. Chceme-li napsat více textu, ale nepřeplácat jím celou stránku, sepíšeme text jako knihu. Zajímavost je, že na okraji každé stránky je jakási záložka na které je "heslo" týkající se textu. Anebo můžeme místo záložek na stránku nalepit papírovou kytičku, srdíčko, kolečko, tak aby vykukovalo mimo stránku a tvořilo taktéž záložku. Hřbet sešijeme bavlnkou, slepíme lepidlem nebo secvakneme kancelářskou sešívačkou či spojíme svorkami.

Obrázek 6

Text napíšeme na kartičku, kterou různě ozdobíme a navlékneme na mašli (nebo přilepíme nebo přišijeme...). Mašli s textem pak zavěsíme někam na stránku tak, aby mašle byla na obou koncích připevněná a napnutá.


Další efekty

Pokud text píšete a tisknete předem a nevíte ještě, jak bude stránka vypadat, vytiskněte jej na pauzák (transparentní papír, vellum). Při dokončení stránky pak text z pauzáku vytrhněte nebo vystřihněte a svorkami připevněte kamkoli na stránku. Hezky vypadá například šikmo umístěný přes kontrastní pruh papíru atd.

Krátký text se samozřejmě vejde i na visačku. Nebo můžeme visačky použít třeba tři spojené průchodkou dohromady.

Textík můžeme také  složit a schovat do kapsy nebo papírové obálky, kterou nalepíme na stránku.

Rovněž lze na stránce jednu fotografii udělat odklápěcí a text schovat pod ní.


Nikdy nepoužívejte noviny

Novinové články mohou někdy vypadat jako dobrý nápad pro oživení fotek. Novinový papír ale časem  žloutne a vůbec není vhodný pro kombinaci s fotografiemi. Nechceme-li se novinového článku vzdát, můžeme si udělat kopii a použít tu.
Totéž platí o notovém papíře.
Žádné komentáře