Scrap Café

... scrapbook je víc než jen fotoalbum

Editorial


Vítejte na stránkách věnovaných SCRAPBOOKu.
Scrapbook je nejen skvělý koníček, hobby, které vás pohltí. Je to i způsob jak přehledně srovnat vaše fotografie, jak potěšit své blízké netradičním dárkem a v neposlední řadě je to relaxace. Jak říká kamarádka Roberte: "Neberu prášky! Scrapuju!" ;o)

Lenka

Aktuální články

RSS

RSS

Online Monitor

Na tento web zavítalo zatím kreativních čtenářů. Právě je online .

° Scrapbook

Jaké album zvolit pro SCRAPBOOK?

Fotoalb pro SCRAPBOOK existuje celá řada (pravda, v Čechách je výběr maličko omezen). Jsou různé způsoby jak stránky "svázat", existuje několik různých mechanismů a každý způsob svázání má samozřejmě své výhody a nevýhody.

Jak album svázat, jak dát stránky alba dohromady, to je oříšek, který musíte vyřešit ještě předtím než se vůbec do tvorby pustíte. Od výběru alba se totiž odvíjí formát stránek, které budete tvořit a také to, co můžete nebo nemůže ve svém fotoalbu použít.
Nejste si jistí? Pak čtěte dál...
Fotoalbum pro SCRAPBOOK - s průhlednými kapsami


Jsou to fotoalba s obaly (euroobaly, fóliové složky). Vyrábějí se v několika velikostech. Především v rozměru 30x30 cm (12x12 palců), což je nejběžnější rozměr scrapbook stránek a také v rozměru 20x20 cm (8x8 palců).  Výrobou těchto fotoalb se zabývá veliká spousta výrobců a jsou k dostání v rozmanitých a velmi krásných provedeních.

Výhody:

- Stránky v obalech jsou chráněny proti poničení, prachu, ušpinění a také před nenechavými dětskými ručičkami.
- Jednotlivé listy lze libovnolně z obalů vyjmout, prohodit, zaměnit.
- Lze dokoupit další obaly a alba libovolně (ne neomezeně :o) rozšiřovat.
- Celé album vypadá velmi dobře, profesionálně, upraveně.
- Jednotlivé obaly doléhají přesně na sebe, není tedy vidět vázací mechanismus a nic neruší náš estetický dojem při listování albem.

Nevýhody:

- Taková fotoalba bývají dražší (ale zas je to investice na celý život).
- Stránky jsou sice chráněné, ale zároveň nám obal brání v prozkoumání ozdůbek, povytažení visačky, odklopení fotografie, pod kterou je napsaný text a podobně. (A na to je třeba myslet při tvorbě jednotlivých stránek. Nouzové řešení je proříznutí otvorů v obalech na místech, kde chceme mít otvírací či posunovací element stránky.)
- Fotoalba o rozměru 30x30 cm jsou neskladná - do běžné police na knihy se špatně vejdou a je tedy třeba vyřešit kam s nimi (Všechna scrapbook alba by se měla skladovat nastojato, aby se stránky nepoškodily.).
- Při výměně poškozeného obalu je nutné rozšroubovat celé album.Kroužkové albumJde buď o fotoalba s kroužkovým mechanismem anebo různé kroužkové pořadače a šanony.

Výhody:

- Stránky můžeme pouze proděrovat a vložit bez obalů. Tím pádem vyniknou všechny ozdoby a všeho je možné se dotýkat a při prohlížení zkoumat.
- Chceme-li použít obaly, stačí nám do kroužkového pořadače A4 formátu obyčejné euroobaly.
- Kroužkové pořadače se dají sehnat všude, vyrábějí se dnes už také ve velmi hezkých provedeních, jsou levné a skladné.
- Stránky se dají libovolně prohazovat a jejich výměna je velmi jednoduchá.

Nevýhody:

- Vždy jsou vidět při prohlížení mezi stránkami kroužky a vázací mechanismus a to oku zrovna nelahodí.
- Stránky bez obalů leží přímo na sobě a mohou se tak poničit.


Svázání mašlemi


Alba se vám zdají zbytečně drahá. Obaly na stránky nechcete. Kroužkový pořadač nevyhovuje. Rozhodli jste se tedy svázat si album "podomácku" mašlemi. Ale pozor, i to má své klady a zápory!

Výhody:

- Svázání mašlemi vypadá hezky.
- Stačí k tomu jen pevnější desky na přední a zadní stranu alba (a ani ty nemusí být), děrovačka a mašle.
- Je to levný způsob.
- Můžete si udělat takový formát, jaký vám nejvíce vyhovuje.

Nevýhody:

- Někdy při prohlížení mohou mašle v proděrovaných otvorech jakoby drhnout, takže jdou stránky hůře otáčet a dírky se časem trhají. Především pak u větších formátů.
- Stránky jsou bez obalů, tudíž nechráněné.
- Stránky nejdou prohazovat, ubírat, přidávát. Respektive - jdou, ale je to spousta práce.
- Je třeba nějakým způsobem zamaskovat hřbet alba u větších formátů, kde vadí, že jsou vidět ve hřbetu jednotlivé stránky.


Drátěná kroužková vazba


Alba svázaná drátěnou kroužkovou vazbou se dají buď koupit anebo si je můžete nechat vyrobit v nejbližším copy shopu (POZOR! Nepoužívejte kroužky plastové - časem křehnou a lámou se). Nejsou dostupná ve formátu 30x30 cm (alespoň ne v Čechách).

Výhody:

- Drátěná vazba je vcelku dobré řešení jak album svázat.
- Je to levný způsob svázání.
- Je trvanlivé.


 

Nevýhody:


- Vždy budou vidět jednotlivé kroužky a také podkladový kartón, který mezi kroužky nepůjde zřejmě zamaskovat. Jediné řešení je nechat si kartónové stránky svázat až po polepení jiným papírem (pokud tedy nebudou moc silné pro proděrování strojem).
- Jste omezeni počtem stránek. Může se stát, že jich budete mít moc anebo málo a další nelze ani přidat ani ubrat.
- Listy nelze ani prohazovat.
Poslední komentáře
07.06.2016 22:51:49: Nádherné, kde je vzít? :-) pujcky brno
07.06.2016 22:12:15: Jsem přesvědčen, že Se mýlíte. Jsem si jistý. Mohu bránit svou pozici. 8-) online pujcka pred výplat...
07.06.2016 19:23:37: Mýlíte. Jsem si jistý. Mohu to dokázat. Napište mi do PM. :-x nebankovni půjčka
13.05.2013 22:27:00: Ahoj, chci se zeptat, kde jsi koupila tu papírovou slohu s těma kroužkama. Nebo sis ju udělala? Děku...