Scrap Café

... scrapbook je víc než jen fotoalbum

Editorial


Vítejte na stránkách věnovaných SCRAPBOOKu.
Scrapbook je nejen skvělý koníček, hobby, které vás pohltí. Je to i způsob jak přehledně srovnat vaše fotografie, jak potěšit své blízké netradičním dárkem a v neposlední řadě je to relaxace. Jak říká kamarádka Roberte: "Neberu prášky! Scrapuju!" ;o)

Lenka

Aktuální články

RSS

RSS

Online Monitor

Na tento web zavítalo zatím kreativních čtenářů. Právě je online .

° Co je SCRAPBOOK?

Základní výbava (a k tomu něco navíc)

Scrapbook je tvoření s velikou spoustou technik. Ke každé technice samozřejmě potřebujete nějaké náčiní. A právě proto také není scrapbook zrovna nejlevnějším koníčkem (i když je pravda, že ta nádhera, která vám vzniká pod rukama, se vůbec penězi vyčíslit nedá).

Než se do tvorby pustíte, potřebujete základní výbavu k tvoření.
Shrneme vám tedy to opravdu nejdůležitější a poradíme, kde si věcičky nakoupit.
Co dalšího ještě dokoupit, co si sehnat a co budete využívat z nepřeberného množství všech pomůcek, zjistíte jistě později sami.Fotoalbum


Bez něj to nepůjde. A pokud nechcete stránky ukládat do fotoalba, pak je nutné vyřešit předem, jak ho budete vázat. A také na jaký budete tvořit formát.
Papíry


Z důvodu ochrany fotek před poškozením, používá se papír, lepidlo, ozdůbky, které jsou lignin free a acid free (bezdřevé a nekyselé) a bez rozpouštědel.
Papír se tedy kupuje speciální.
Nakoupit můžete na Scrapbook.cz, kde naleznete veliké množství papírů i kartónů (většinou formát 30,5 x 30,5 cm).

Kromě originálních papírů ale většina z nás používá i banánový papír, vlnitou lepenku, různé hobby papíry, ruční papír atd. ( i když v lepence i ručním papíru je bezesporu dřevo obsažené). Nechcete-li riskovat, že tyto papíry nějak poškodí citlivé fotografie, pak se při jejich použití vyhněte blízkému  kontaktu s fotografiemi.


Lepidlo, lepicí páska

Lepidlo musí být bezpečné. Nesmí poškozovat fotografie ani papír. S naprostou jistotou lze použít lepidla, která koupíte na www.scrapbook.cz nebo ve FOTO-shopech.
Osobně se nebráním ani použití běžných tuhých lepidel v tyčince, ale ne všechna jsou dobrá a bezpečná. Bohužel nezbývá než zkoušet. (Mně se osvědčila například firma DONAU.)
Lepidlem se lepí především velké plochy.

Nechcete-li si stránku zbytečně zapatlat lepidlem, pak se pro čistou a jednoduchou práci naučte používat oboustrannou lepicí pásku (mají i ve FOTO-shopech a některých papírnictvích, např. firma HENZO) a  oboustranné podlepky pod fotografie.
Přilepíte jimi nejen fotky, ale i lehké ozdoby, rámečky atd.

Pro rámečky či vytvoření plastických ozdob anebo chrastidel se používá také pěnová oboustranná páska. K sehnání je téměř všude. Do základní výbavy ji ale řadit nemusíte. Sami časem zjistíte, zda byste ji využili nebo nevyužili.


Řezačka na papír, ostrý nůž, nůžky

Ve scrapbooku se nejen trhá, ale i stříhá a řeže.
Řezačka je velmi praktická pro rychlý a hlavně rovný ořez fotografií a papírů. Lze ji nahradit velmi ostrým nožem a kovovým pravítkem, podle kterého budete řezat (umělá se rychle ničí). Je to pomalejší, občas ujede ruka, takže ne vždy jsou ořezané fotky absolutně rovné.
Ostrý nůž se používá také pro vyřezávání písmenek či kytiček nebo ornamentů z papíru. Ne každý je ale obdarován trpělivostí a hlavně umem vyřezávat droboučké věci z papíru. A tak někteří používají malinké hobby nůžky (nebo nůžky na manikúru).

Velké nůžky samozřejmě upotřebíte také.

Dekorační nůžky... jsou otázkou vkusu. Některé mají velmi hezký vzor střihu a například kolem fotografií dokáží vytvořit okraj nám dobře známý ze starých fotografií.
Pak jsou tu různě vlnité a zubaté nůžky... i ty své použití najdou, ale spíše jen na dětských stránkách, kde střapatě ustřižená fotka či papír nepůsobí nijak rušivě.


Fixy, gelovky, kontury

Možná že na vašich stránkách nebude vůbec žádný text. Ale snad každý z nás potřebuje alespoň napsat datum či dopsat trefný komentář. Nemluvě o těch, kteří opravdu poctivě píší journaling (texty, poznámky) o tom, co se na fotkách děje a z jaké jsou příležitosti/výletu/oslavy...

Skvělé jsou gelové fixy. Ale ne všechny jsou k použití. Některé špatně kryjí, jiné dlouho schnou, tudíž se mohou rozmazávat...
Na psaní textů, malování ornamentů nebo obtahování písmenek je skvělý fix Centropen 2631 DOCUMENT. Nerozmazává se, dělá se v několika šířkách hrotu, dobře klouže po papíře.

Na psaní nepoužívejte nikdy propisovací tužky či obyčejné fixy. Ani jedny z jmenovaných nejsou vhodné pro archivaci a mohou dokonce poničit celé vaše dílko.

Časem jistě sami poznáte, jak moc budete psát či malovat na vaše scrapbook stránky a dle potřeby je možné dokoupit křídové fixy, gelová pera, kaligrafické fixy atd.
A navrch ještě razítka a různé barvy razítkovacích polštářků.

Kontury taktéž mohou pomoci při zdobení. Bohužel se ale nedají použít (dnes již běžně dostupné) kontury pro malování na sklo. I po uschnutí lepí a zbytečně byste si mohli stránku poničit.
Používají se kontury na papír, dřevo a keramiku. Jsou například od firmy Nerchau - Glitter Liner. Vyrábí se v různých barvách, především se třpytkami (zlatá, stříbrná, modrá, červená...).

A nyní máte vše potřebné k tomu, abyste mohli začít dělat jednoduché stránky (SIMPLE SCRAPBOOK). Můžete se ale pustit i do stránek zdobenějších
("americký scrapbook"). K tomu budete potřebovat ještě pár dalších věciček:

Mašličky, provázky, bavlnky

Dají se použít všude. Je to materiál vděčný, ne příliš drahý, upotřebitelný.

Průchodky, svorky, dopisní sponky atd.

Různé kovové komponenty, kterými dozdobíte své stránky. Patří sem i rozmanité kovové korálky, spirálky, kytičky nebo srdíčka z drátků a spousta dalších věcí.

Kytičky, samolepky, výseky z pěnové hmoty, visačky

Chcete-li zdobit ještě víc, pak stačí dokoupit různé kytičky, ornamenty, galanterní ozdoby, samolepky a jednoduchou stránku můžete během chvilky proměnit v rozkvetlou zahradu.
U kytiček se vyplatí mít více velikostí květů, buď látkových nebo papírových anebo háčkovaných. V případě potřeby lze i s citem kombinovat.
K tomu všemu lze přidat visačky všech tvarů, zakombinovat mašličky, přidat pár korálků...
Stačí se inspirovat v libovolné americké galerii. Americké scrapbookářky jsou mistrině ve zdobení (pravda, někdy i v kýči).


Písmena, propisot

Samozřejmě veškeré titulky stránek lze napsat ručně, vytisknout na počítači a vystříhat si z papíru. Máte to téměř zadarmo.
Co si ale budeme povídat... kupovaná písmenka vypadají daleko lépe a více profi :o)
Vyrábí je výrobci papíru pro scrapbook a často je i ladí do stejných barev, jako je kolekce papírů, ke které jsou písmena určena. Různé velikosti, různé barvy, různé fonty. Co více si přát.
Nevýhodou je samozřejmě to, že nejpoužívanější písmenka dojdou a všechny ty X, Y, Z, a podobně vám v archu zůstanou nevyužitá. (i když s trochou fantazie se dá využít vše - například zakomponováním do kytičkové variace)
Velké využití má i propisot. Ano, my ho známe spíše jen jako písmenkovou abecedu na malých aršících a popisovaly se jím cedulky na kořenkách a videokazety. Propisot pro scrapbook je především arch různých obrázků od klasicky černých až po všechny barvy, na jaké si vzpomenete. Mohou to být kytičky, motýlci, vánoční tématika, ornamenty, dětské obrázky... Co neumíme sami nakreslit či vystřihnout z papíru, můžeme zkrátka jednoduše přenést z propisotu.

Razítka

Razítková abeceda, razítka kytiček, motýlů, ornamentů, sněhové vločky, vánoční stromečky, texty... Sežene se vše. Jak na dřevěném špalíčku - tak jak razítka známe, tak i v silikonové slupovací podobě, která je žhavou novinkou v Čechách a je tak praktická!
Platí totéž, co u propisotu - co si sami nenamalujeme... to si můžeme natisknout razítkem. Razítkovací barvy určené pro scrapbook svěle kryjí, jsou v různých barvách a kromě razítkování můžeme polštářky napuštěné barvou použít i k obarvení okrajů papíru, kytiček, fotek.

Embossování

Souvisí trošku s razítky. Na otištěné razítko (pomaluschnoucí inkoust vhodný pro embossing) nasypeme speciální prášek, ten se na obrázek nalepí (zbytek sklepeme z obrázku dolů) a nahříváme na teplotu 350°C (speciální pistolí nebo nad topinkovačem :o). Prášek se roztaví a vytvoří vrstvičku, plastickou, lesklou.
Pomůcek, tipů, a ozdob pro SCRAPBOOK je ještě celá řada. Každá z nás má ale své oblíbené ozdůbky, triky, doplňky z galanterie. Stačí se pozorně rozhlížet a vybírat.
Možná se nevyhnete tomu, že v prvotním nadšení nad všemi těmi krásnými věcičkami neodoláte a koupíte vše, co vám přijde pod ruku a na co budou dostačovat finance. Časem ale zjistíte, že plno věcí ani nepoužijete a zbytečně vám leží ve skříni.
Přáli bychom vám ale, abyste vše nakoupené využili pro vytvoření nádherných scrapbook stránek plných úžasných vzpomínek. Ať už s ozdůbkami po vzoru Američanek anebo bez nich.


Foto: BasicGrey, Scrapbook.com, Henzo, Nerchau, ChatterBox a další
Žádné komentáře