Scrap Café

... scrapbook je víc než jen fotoalbum

Editorial


Vítejte na stránkách věnovaných SCRAPBOOKu.
Scrapbook je nejen skvělý koníček, hobby, které vás pohltí. Je to i způsob jak přehledně srovnat vaše fotografie, jak potěšit své blízké netradičním dárkem a v neposlední řadě je to relaxace. Jak říká kamarádka Roberte: "Neberu prášky! Scrapuju!" ;o)

Lenka

Aktuální články

RSS

RSS

Online Monitor

Na tento web zavítalo zatím kreativních čtenářů. Právě je online .

° Co je SCRAPBOOK?

SCRAPBOOK - přidejte si do slovníku cizích slov :o)Myslím, že není třeba řešit přesný překlad tohoto slova. Postačí nám fakt, že se tento název ujal především pro netradiční fotoalba. Snad spíše než fotoalba jsou to malá mistrovská díla. Stačí si prohlédnout jakoukoli galerii (viz sekce Odkazy) a dáte mi za pravdu.

Scrapbook je způsob jak z hromady fotek, vzpomínek, schovaných vstupenek z hradů a zámků a jiných drobností, poskládat dohromady velmi osobité fotoalbum.
Jste-li přesně ten typ, který si do krabice od bot schovává různé útržky vzpomínek a vše milé, přivezené z dovolené nebo připomínající jakoukoli příjemnou životní chvilku, pak vás scrapbook určitě dostane...

Co budete potřebovat než začnete


1) Fotoalbum

Bez toho to prostě nejde. Výsledek přeci budete muset do něčeho "svázat".
Fotoalba přímo na scrapbook se u nás v obchodech špatně shánějí, takže je nejlepší objednávat z internetu. Jsou sice moc krásná a jistě praktická, ale také drahá. I proto se někteří z kreativců přiklánějí k jiným způsobům svázání alba.
Dá se využít i běžná kroužková vazba - pravda, nevypadá zrovna dvakrát skvěle, ale i nevzhledný kroužek se dá zakrýt, uděláte-li vhodný přebal.
Jsou i lidé, kteří využívají obyčejné kroužkové pořadače. Dokonce jsem měla nedávno nutkání jeden takový pořadač také zkusit, protože mě naprosto okouzlilo, jak pěkné se v dnešní době dají sehnat (a cena byla přijatelná).
A také ti, kteří fotoalbum svazují provázkem, stužkou, bavlkou... čímkoli, co vás napadne.

2) Formát fotoalba

Většina papírů a čtvrtek určených přímo pro SCRAPBOOK je ve formátu 30,5 x 30,5 cm anebo o něco menší než 29,7 x 21 cm (tedy přibližně formát A4).
Já si kupuji čtvrtky a papíry větších formátů a řežu je pak na čistou A4.
Nemusíte se ale vůbec omezit jen na tyto rozměry. Naopak. Fajn jsou i takzvaná minialba. A na ty si můžete papíry nařezat ve formátu, který vám bude vyhovovat nejvíce.

3) Papíry, lepidlo, popisovače

U SCRAPBOOKu platí jednoduchá pravidla: Vše musí být acid-free a lignin-free. Znamená to, že dané výrobky (např. lepidlo) neobsahuje rozpouštědla a má pH 7 a více (nejsou kyselé), lignin-free ubezpečuje, že jde o výrobky bezdřevé a týká se to především papírů. Dřevitá vlákna s papírem po čase dělají divy. Nejen že žloutne, ale i se po letech rozpadá. Ohlídat bychom si také měli to, zda je papír světlostálý, respektive, že nevybledne po pár měsících. Zcela určitě se vyhněte běžným barevným papírům například pro kopírování.
Peníze navíc, které dáte za opravdu kvalitní papíry, se vyplatí.

Co se týče lepení a lepidel vůbec... záleží na každém, co komu vyhovuje. Někdo používá fotorůžky, ty se mi ale zdají nejen nehezké, ale i nepraktické. Hodí se lepidla pevná - v tubě, ve strojku, ale i tekutá, oboustranné lepicí pásky (hlavně si ohlídat ono zaklínadlo "acid-free").

S popisovači je to stejné... Nesmí se propíjet skrze papír, rozpíjet, rozmazávat. Nesmí blednout. Například lihové fixy dle mého názoru nejsou vůbec vhodné.
Hodně jsou doporučovány gelové popisovače (např. značka Pilot). Já s nimi ale pro SCRAPBOOK nemám dobrou zkušenost. Možná jsem si ale jen koupila pero s příliš tenkým hrotem, nevím...
Naopak osvědčily se mi (a nejen pro fotoalba, ale i při studiích na různé rýsování a projektování) fixy Centropen - dokumentární liner 0,3. Je světlostálý, voděodolný a nerozmazává se. Navíc dobře pouští inkoust, takže pokud malujete ornamenty nebo píšete ručně ozdobný nápis, nejsou čáry trhané, ale krásně stejnoměrné (pokud se vám netřese ruka:o).

4) Nůžky

Určitě budete potřebovat stříhat. Hodí se vám klasické velké rovné nůžky, ale i malé nůžky na manikúru. Stejně tak dekorační nůžky s různě zubatými nožnicemi.  V dnešní době jsou k dostání v každém papírnictví i hypermarketu.

5) Doplňky, drobnosti, maličkosti

Skvělé na SCRAPBOOKu je právě to, že se nelepí jen tak fotky a nevznikají obyčejné ploché stránky. Ne! Papír se vrství a především se vše doplňuje dle uvážení různými ozdůbkami (jak říká moje maminka - cetkami :o), drobnostmi, suvenýrky z dovolených a podobně.
Fantazii se meze nekladou.

Průchodky a svorky, kancelářské sponky, kancelářská sešívačka, spínací špendlíky...

Tohle všechno se dá použít na stránkách fotoalb. A vypadá to perfektně!

Stužky, šňůrky, kousky provázku, knoflíky, korálky...

Přesně ty věci, které vám bylo líto vyhodit a ležely až úplně na dně krabice od bot ve skříni s tím, že je někdy později na něco použijete.
Můžeme je různě provlékat, přilepovat, zauzlovat, knoflíky přišít, korálky navlékat... Jak je libo.

Další doplňky...

Kromě těchto více méně pomůcek z kanceláře a domácnosti se dají také koupit přímo speciální samolepky, kovové ozdoby, propisoty a další věcičky.

A samozřejmě také... nápisy, nadpisy, písmena

Osobně si je předkresluji a poté vystřihuji. Pravda, někdy se u toho vztekám :o) Ale zas je to skutečně hand made. Dají se samozřejmě ale také koupit. Natištěné a připravené k vystřižení nebo přímo jako samolepky. Mimo to si můžete potřebné nápisy nebo texty připravit v počítači, vytisknout a pak pouze nalepit k fotografii.
Žádné komentáře