Scrap Café

... scrapbook je víc než jen fotoalbum

Editorial


Vítejte na stránkách věnovaných SCRAPBOOKu.
Scrapbook je nejen skvělý koníček, hobby, které vás pohltí. Je to i způsob jak přehledně srovnat vaše fotografie, jak potěšit své blízké netradičním dárkem a v neposlední řadě je to relaxace. Jak říká kamarádka Roberte: "Neberu prášky! Scrapuju!" ;o)

Lenka

Aktuální články

RSS

RSS

Online Monitor

Na tento web zavítalo zatím kreativních čtenářů. Právě je online .

° Co je SCRAPBOOK?

Jak začít?


Každý začátek je těžký. Platí to všeobecně, tedy u všelijakého tvoření. Na úplném začátku totiž nejen že nevíte jak do toho a ač jste se jistě inspirovali u těch zkušenějších, stejně nemáte absolutně žádnou představu, ale také se vám samozřejmě ne vždy daří.
Jak se tedy pustit konečně do díla?
Přepokládám, že formát fotoalba a způsob svázání máte vymyšlený a vybraný. Od toho se totiž odvíjí v podstatě i uspořádání stránek a jejich velikost.
Kromě toho jistě také máte základní potřeby pro první tvorbu - nějaké ty čtvrtky a papíry na SCRAPBOOK, nůžky, lepidlo, drobnosti a doplňky a především fotografie.
Jdeme tedy na věc...


Výběr fotografií

Nepokoušejte se najednou vytvořit fotoalbum z posledních několika let. Mnohem lepší je rozdělit si vše podle určitých témat. Například VÁNOCE, DOVOLENÁ, PRVNÍ ROK NAŠEHO MIMINKA, JAK JSME STAVĚLI DŮM a tak podobně.

Zvolte si tedy jedno téma a k němu vyberte fotografie. Méně znamená více. Asi se vám nepodaří využít opravdu všechny fotografie. Vybírejte tedy jen ty nejlepší, vtipné, ty, které osloví, které jsou spojené s určitou vzpomínkou...
Od dob, co se nám do ruky dostaly digitální fotoaparáty, máme tendenci fotit vše a rovnou i na sto způsobů. My kupříkladu máme doma několik stovek fotografií za poslední rok. Všechny jsou samozřejmě hezké a s něčím souvisí, s nějakou vzpomínkou, příjemnými chvilkami, oslavou, dovolenou... Ale přiznejme si to... na všech je v podstatě ten samý pes, pak já a pak přítel. Vybírám tedy jen ty, které opravdu osloví na první pohled. Trochu vtipné, zajímavé, výjimečné, prostě ty nej.

Také si musíme uvědomit, že SCRAPBOOK je něco jiného než klasické fotoalbum. Nejde nám o to zaplnit prostor do posledního volného místečka. Ani o to, aby na stránce bylo osm fotek z jedné oslavy. Naopak. Nejhezčí jsou ty stránky, na kterých je jen jedna fotografie, různě dozdobená, doplněná textem, citátem, drobnou dekorací...
Standardně se dávají jedna až tři fotky na stránku. Není to samozřejmě nikterak omezeno a je jen na vás, zda použijete fotek více např. v menším formátu. Fotky také můžeme různě ořezat, udělat si zajímavý výřez atd.

Formát fotografií také nemusí být zrovna klasický. Běžně si dáváme vyvolat fotky ve formátu 9 x 13 nebo 10 x 15. Pokud si ale fotografie tiskneme sami, můžeme zvolit velikost jaká nám nejvíce vyhovuje a hlavně každá fotka může být jinak velká, což ve výsledku na stránce vypadá zajímavě a hezky.


Barevné sladění

Už když si na SCRAPBOOK nakupujeme, musíme předem promyslet, jak budeme papír a jiné zboží používat, s čím ho kombinovat.
Kupříkladu já o sobě vím, že mám problém barvy vhodně nakombinovat. Takže jsem byla při prvním výběru celkem nejistá.
Zjistila jsem ale časem, že nejlépe se mi kombinují přírodní barvy (khaki, olivová, béžová, hnědá, hnědočervená...) nebo odstíny jedné barvy (modrá, zelená).
Na křiklavější kombinace se sice také občas odvážím, ale nikdy si nejsem jistá, jak bude stránka nakonec vypadat.

Bereme v potaz i téma fotografií - fotografie z dovolené nebudeme dávat na papír se zimní tématikou, fotky z podzimu nenalepíme na modrý papír, který je spíš zimní anebo se hodí k dovolené u moře nebo vánoční fotografie si neumím představit třeba na žlutém kartonu... I když proti gustu žádný dišputát :o)


Techniky SCRAPBOOKu a popis fotografií

Technik pro SCRAPBOOK je velká spousta a další si jistě sami časem vymyslíte. Stačí, když si vzpomenete na hodiny výtvarné výchovy na základní škole: stříhání, vystřihování, vytrhávání, malování, lepení... Všechno to jistě použijete i ve vašem fotoalbu.

Papír různě trháme, střiháme dekoračními nůžkami, vystřihujeme z něj písmenka, kytičky, tvary, rámečky, cedulky, kapsičky na vzkazy...
Doplňujeme drobnostmi jako jsou průchodky, svorky, knoflíčky, mašličky, provázky, korálky...
Vše lepíme, přišíváme, přicvakáváme kancelářskou sešívačkou, zastrkujeme do kapsiček...
Pozor ale u 3D předmětů, abychom si jimi nepoškodili celé album! Alba, ve kterých jsou použity objemnější předměty a doplňky by měla být skladována nastojato. Doplňky se snažíme použít tak, aby například ohnutý hrot nějaké svorky nepoškodil fotografie na následující stránce...

Kombinace fotografií jsou také různé: můžeme vybrat jedinou fotografii a tu dozdobit, stránku přeplácat nebo udělat naopak jen jednoduchou, pravidelně vystříhanou nebo potrhanou, prostě jak je libo. Někdo se nechává inspirovat různými návrhy kompozic, ale nejlepší je se řídit vlastním citem a hlavně tím, co daná fotografie vyžaduje. Některá fotka - zkombinujete-li ji s jinými - pak sama naprosto na stránce zanikne a ztratí původní smysl.

Fotografie pak můžeme doplňovat různými texty, citáty, komentáři. To vše můžeme psát ručně nebo si připravit předem na počítači a vytisknout.
Celá stránka pak může mít nadpis, název, ale také nemusí. Jsou fotografie nebo situace, které nepotřebují komentář ani pojmenování.


Jak tedy vzniká SCRAPBOOK stránka?

Máte před sebou kartón určité barvy a k němu vybrané další například dva až tři o nějaký ten odstín světlejší nebo tmavší anebo se vzorem ze stejné barvy - prostě tak, aby to dohromady ladilo.
Také jste si vybrali jakou fotografii nebo fotografie na stránku umístit a připravili si dle libosti věci, kterými ji doplníte.
Fotografie se na stránku nelepí jen tak pravidelně vedle sebe. Dávají se šikmo, nalepí se jim rámeček vystřižený z kartónu nebo se jim z papíru vytrhá podklad. Můžeme je obstřihnout dekoračními nůžkami. Atd. Fotografie ani nemusí být vidět celá. Můžeme přes její roh nalepit hned fotografii další nebo jen útržek papíru, cedulku s citátem...

Podklad fotografií může být tedy různý:


Můžeme nalepit na prázdnou stránku půlku otrhaného papíru nebo naopak podklad pod fotky pečlivě vystřihnout a udělat stránku pravidelnou. Nebo nepravidelnou a fotografie klidně lepit šikmo. Anebo uděláme půlku stránky z hodně kontrastního papíru. A můžeme ji samozřejmě také nechat prázdnout a fotografie doplnit jen různě zdobenými rámečky.

Když jsme se rozhodli, jak bude stránka řešená, zkusíme si vše připravit, natrhat, nastříhat a rozložíme na stránku - nadpis, fotografie, jejich podklad, rámečky, drobnosti... Pokud se nám rozložení nelíbí, změníme ho. A měníme tak dlouho, dokud vše nebude působit uceleným dojmem tak, jak jsme si to představovali. Pak fotografie a vše ostatní nalepíme, můžeme doplnit a dopsat ručně komentáře, datum atd. a... máme hotovo. SCRAPBOOK stránka je na světě.To je snad z naprostých základů vše.
Doporučuji si první stránku zkusit na fotografiích, u kterých nevadí případné zničení (mohou se vytisknout znovu). Nenechte se rozhodit a odradit případným neúspěchem, uvidíte, že po pár vytvořených stránkách půjde vše od ruky samo.
Projděte si všemožné galerie se SCRAPBOOKEM (www.scrapbook.cz, www.scrapbook.com) a inspirujte se, podívejte se, jak to dělají ostatní, co používají, jak kombinují...

Tak tedy... směle do díla!
Žádné komentáře