Scrap Café

... scrapbook je víc než jen fotoalbum

Editorial


Vítejte na stránkách věnovaných SCRAPBOOKu.
Scrapbook je nejen skvělý koníček, hobby, které vás pohltí. Je to i způsob jak přehledně srovnat vaše fotografie, jak potěšit své blízké netradičním dárkem a v neposlední řadě je to relaxace. Jak říká kamarádka Roberte: "Neberu prášky! Scrapuju!" ;o)

Lenka

Aktuální články

RSS

RSS

Online Monitor

Na tento web zavítalo zatím kreativních čtenářů. Právě je online .

° Abeceda

ABECEDA SCRAPBOOKuA

ATC - Artist Trading Cards - malé kartičky (6,4*8,9cm - velikost hracích karet)ze čtvrtek větší gramáže - 270g/m2, které se nazdobí a nadekorují různými scrapbook metodami, drobnostmi, nápisem a podobně a  používají se pak jako ozdoba na scrapbook stránky nebo se vyměňují a sbírají (podobně jako karty s hokejisty, fotbalisty, zvířátky...). V Americe hodně populární.

ACID-FREE - heslo, které najdete například na lepidlech, papírech nebo popisovačích vhodných pro SCRAPBOOK. Znamená to, že použitý materiál výrobku má pH 7 nebo vyšší (není kyselý).

ALBUM - Je nezbytný základ. Hotové stránky přeci musíte nějak svázat nebo seřadit k sobě. Prodávají se alba přímo na SCRAPBOOK, mající uvnitř zavěšené fólie, do nichž stránky ukládáte. Alba bývají ve formátu 30,5 x 30,5 (12x12 palců) nebo 81/2 x 11 palců (přibližně formát A4). Jsou ale i jiné možnosti, jak dát stránkám tu správnou formou.

ABECEDA - Jedna z možností jak seřadit fotoalbum. Fotografie vybíráte a dekorujete podle abecedy. U dětského fotoalba je pak pod A například - dítě s autíčkem, B - babičky, C - cesta, D - dědečkové, E - eskymáček - například dítě uprostřed sněhové pláně zachumlané v čepici, rukavičkách, šále, atd a v nadpisech jsou jednotlivá písmena abecedy zvýrazněna. Je to skvělý způsob jak rovnat album, když nevíte od čeho s tvořením začít.

B

BORDER - viz Rámečky

BRADS - viz Svorky

C
D

DIGISCRAPBOOK - je totéž co SCRAPBOOK  s tím rozdílem, že vše, co tvoříme, děláme přímo v počítači. Existuje spousta stránek o digiscrapbooku, kde si stáhnete sady papírů, drobností, doplňků, písem, rámečků a vše skládáte na papír tak jako u ručně dělaného SCRAPBOOKu. Nejste ale špinaví od lepidla :o) a co se nepovede, jde bez sebemenší vady zase odstranit. Hotová alba lze tisknout a zakládat stejně jako stránky klasického SCRAPBOOKu.

DOODLING - Doodle = čmárat, kreslit. Jde o doplňující kresbičky, ornamentíky, cokoli, co je na stránce ručně načmáráno a nakresleno.


E

EYELET - viz Průchodky

EMBOSSING, embossování - "reliéfní" tisk. Jde o techniku, jejímž základem je pomaluschnoucí inkoust, jímž je napuštěný polštářek pro razítka. Razítko v něm namočíme, otiskneme na stránku tam, kde chceme embossing tvořit a zasypeme ještě mokrý obrázek embossovacím práškem. Ten se přilepí na inkoust, zbytek sklepeme. Poté obrázek vystavíme vysoké teplotě (horkovzdušná pistole), prášek se roztaví a vytvoří  vrstvičku přesně na místě, kde jste otiskli inkoust.

F

FONT - je soubor písmen abecedy stejného vzhledu. Říká se tak především písmům pro PC, kde v dnešní době existuje nepřeberné množství fontů. Z příkladů mohu uvést: Arial, Monotype Corsiva, Verdana... Ty, které nemáte v základní výbavě svého počítače, si můžete stáhnout z internetu zdarma. I pro SCRAPBOOK mají počítačová písmenka své využití.

G
H
CH

CHRASTIDLA - též SHAKER - Je to zajímavé ozvláštnění a doplněk stránek fotoalba. Je to průhledná kapsa zavěšená nebo přilepená na stránce. Obsahuje většinou drobnosti jako je písek od moře, korálky, třpytky, sušené květiny nebo koření atd.

I

IRIS FOLDING - Skládání kousků různě barevného papíru přes sebe (na stejném principu jako clona v klasickém fotoaparátu) do okénka vystřiženého například v přáníčku. Vznikne zajímavý vzor, jakoby květ. Více zde.

J

JOURNALING - Ve slovníku jako provádění zápisů do deníku nebo také protokolování. Ve SCRAPBOOKu to není nic jiného než průvodní texty k fotografiím. Můžeme je psát na kartičky a schovávat do kapes, skrývat pod fotky anebo psát přímo na stránku fotoalba. Někdy není doplňkový text vůbec třeba, jindy stránku oživí, má co říci a i po letech může případného čtenáře dojímat.

K

KONTURA - též LINE - pokud jste se někdy setkali s barvami pro malování na sklo, je vám určitě jasné, o čem je řeč. Nevíte-li, pak kontura něco ohraničuje, respektive zvýrazňuje. Kontury, které lze použít na papír mají tu vlastnost, že vytvoří plastický obraz nebo text (ale na rozdíl od těch na malování na sklo nelepí, takže stránky nepoškodí). Děláme jimi nápisy, ornamenty, kytičky, šipky, rámečky, cokoli, co potřebujeme zvýraznit a odlišit.

KAPSY - Ve SCRAPBOOKu hojně využívaná věcička. Jde o papír složený do tvaru kapsy (obálky) nebo kousek látky našité jako kapsa anebo kupovanou nalepovací kapsu z měkkého plastu. Zastrkáváme do nich visačky, journaling, dopisy, vstupenky nebo klidně i fotografii, chceme-li ji schovat.

L

LINE - viz KONTURA

LIGNIN-FREE - lignin je podstatná součást dřeva, kde přispívá k hydrofobní funkci a zpevňuje buněčné stěny, což ale nic nemění na tom, že v papíru nám může jenom uškodit. Na světle oxiduje, důsledkem toho papír žloutne, rozpadá se atd. Novinový papír nebo recyklovaný papír tedy zkrátka nepoužíváme.

M

MINIALBUM - Je malé fotoalbum. Může být z jednoho pruhu papíru poskládaného do harmoniky nebo svázané jako kniha například hezkou mašlí anebo vytvoříme úplně malé album a nalepíme ho na stránku jako součást velkého alba. I na malém albu se můžeme vyřádit dosytosti. A právě minialba bývají skvělým dárkem pro naše blízké anebo skvělou možností jak se SCRAPBOOKem vůbec začít, pokud se bojíme velkých formátů.

MOZAIKA - se dá při tvorbě fotoalb využít také. A vůbec přitom nemusíme fotografie střihat (ale můžeme samozřejmě, lze tvořit mozaiku přímo z fotek). Stačí mezi několik malých fotek nalepit různě velké kostičky barevných papírů anebo vytvořit falešnou mozaiku pomocí prostřihaného rámečku, který vytvoří dojem, že je fotografie rozstřihaná a znovu poslepovaná právě tak aby tvořila mozaiku.N

NADPISY - též TITLE - Svým stránkám můžete a nemusíte dávat názvy. Ale titulek - klidně i jednoslovný a heslovitý okamžitě sdělí tomu, kdo album prohlíží, co jste stránkou a fotografiemi chtěli říci anebo prostě jen heslovitě doplňuje dění na fotkách. Mimo to stránky ozvláštní a můžete se na něm libovolně vyřádit. Nadpisy lze psát ručně, máte-li zajímavý rukopis, nebo na počítači, vylepovat ze samolepek, které se dají koupit přímo k takovýmto účelům, vystřihovat písmenka přímo z papíru atd.

O
P

PROPISOT - jsou to písmena nebo ornamenty natištěné na fólii a překryté ochrannou vrstvičkou. Vrstvička se sloupne, propisot se tiskem dolů  přiloží na místo, kam chceme písmeno nebo ornament umístit a hrotem tužky se přes něj přejíždí. Chce to přesnost a preciznost, aby zůstal ornament po odejmutí papíru celý. Nátisk z fólie se tímto způsobem přenese na papír a ozdobí nám tak fotografie, rámečky, visačky nebo přímo samotnou stránku.

PAUZÁK - viz VELLUM

PRŮCHODKY - též EYELET - Jsou to kovové "obruby" dírek. Používají se hodně v textilním průmyslu (dírky na tkaničky u bot nebo na šněrování u triček například), ale stejně tak se dávají na různé zaměstnanecké visačky a prostě všude, kde je třeba udělat otvor, ale chránit ho před dalším třepením nebo roztržením. Ve SCRAPBOOKu se používají jako drobná dekorace. Můžeme jimi prosekat rámečky, použít na visačkách, spojovat jimi dva papíry k sobě (tak aby šly například odklápět) atd.

Q

QUILLING - technika při níž se navíjejí úzké barevné proužky papíru na tyčku nebo drát, vznikne nám jakási spirálka, kterou slepujeme a různě tvarujeme. Vznikají kytičky, motýlci atd.  Více zde.

R

RUB ON - viz PROPISOT

RÁMEČKY - též BORDER - Ve SCRAPBOOKu další nezbytnost. Rámečky kolem fotek nebo i textů  děláme pravidelné, vytrhávané, ostřižené dekoračními nůžkami, a tak podobně.

S

SIMPLE SCRAPBOOK - málo zdobené a jednoduché stránky. Většinou se používá jedna barva a více odstínů, žádné nebo jen velmi málo ozdob, stránky bývají pravidelné a zvýrazňují především samotné fotky tak, aby nebyly rušeny ničím kolem (křiklavým papírem a podobně).

SCRAPBOOK - Scrap = výstřižek, útržek. Ale nejen o vystřihování a trhání je SCRAPBOOK. Scrapbook je práce s papírem, fotografiemi a různými doplňky. Je to způsob jak vytvořit (nejen) fotoalbum, které má řekněme duši a je malým uměleckým dílem, souborem vzpomínek, fotek, prožitků.

SKETCHES - Hotové návrhy SCRAPBOOK stránek - jak rozložit fotografie, jaké rámečky, kam visačky, kam text, jaký titulek... Najdete je například na www.scrapbook.cz přímo pod tímto odkazem.

SVORKY - též BRADS - Stejně jako průchodky jsou kovové. Spojuje se jimi papír - například se používají k přidělání rukou a nohou pro tzv. panáky mobily - s hýbacími  končetinami. Vypadají jako čalounické hřebíčky, ale naspodu mají dvě ploché nožičky, které po provlečení papírem roztáhneme do stran, čímž svorku zafixujeme v papíře. Ve SCRAPBOOKu je opět používáme jako drobnou dekoraci například do rohů fotky, na rámečky, k přidělání visačky atd.

SERENDIPITY- Znamená náhodně vytvářet nebo objevovat zajímavé věci. V praxi to znamená, že různě roztrháte zbytečky papírů, nalepíte na proužek kartónu a ze vzniklé "mozaiky" střiháte písmenka nebo rámečky nebo proužky... cokoli čím chcete ozvláštnit vaše stránky. Více zde.

SHAKER - viz Chrastidla

T

TRANSPARENTNÍ PAPÍR - viz VELLUM

TAG - viz Visačky

TITLE - viz Nadpisy

U

UTEE - Embossing ve velkém. Více o této metodě na stránkách www.scrapbook.cz přímo tady.

V

VELLUM - též PAUZÁK a TRANSPARENTNÍ PAPÍR - je téměř průhledný papír, vyrábí se v různých barvách i vzorech a je podobný právě našemu pauzáku. Je pevný, ale křehký na polámání. Slouží k překrývání čehokoli anebo k podložení, stejně jako ostatní kousky papíru.

VISAČKY - též TAGY - Jsou kartičky různých tvarů, barev a velikostí. Můžete je na stránky lepit, věšet, strkat do kapes. Lze na ně psát text či pouze datum, nalepit knoflíček nebo kytičku, přivázat mašličku nebo je nechat jen tak volně. Dají se koupit, ale není je těžké podomácku vyrobit. Místo visaček klasických lze použít i ATC kartičky - viz v abecedě ATC.

W
X
Y
Z

Žádné komentáře